неділя, 29 травня 2022 р.

Безпечні літні канікули 2022. Правила поведінки під час літніх канікул.

 


Літо днем красне

 Прочитай уривок твору Василя Скуратівського «Літо днем красне». 

    Непомітно промайнула весна. Здається, ще недавно ми милувалися білопінням фруктових дерев, а вже в садках наливаються свіжим соком яблука, груші та вишні. Початком літа прийнято вважати червень. Цей місяць особливий. Птахи і звірі починають висиджувати своє потомство. Відтак традиційно червень оголошено місяцем тиші й спокою. Довкола в гаях помітно затихли солов’їні трелі, дедалі рідше чути голос зозулі. Як тільки ячмінний колос викине волоть, тобто почне наливатися зерном, то кажуть, що зозуля мандрикою вдавилася . (У давнину селяни випікали для дітей, які пасли худобу, смаковите печиво — мандрики.) 

    На другий місяць літа припадають найбільші зливи та грози. Про це стверджує й прислів’я Липень казати звик: «Я — грозовик!» Але це не заважає активному визріванню зернових. Безкраї лани ячменю, жита й пшениці радують зір дорідним урожаєм. На межі липня й серпня хлібороби готуються до виходу в поле. Адже вирощений урожай потрібно вчасно зібрати. Традиційно жнива поділяються на два періоди: зажинки, коли вперше виходять на косовицю, та обжинки — завершення збирання хліба. На зажинках робили початковий сніп і ставили його на покуть, де він мав зберігатися до нового врожаю. В останній день збирання зернових плели вінок і під супровід жниварських пісень несли його до господаря. В урочистій обстановці його вішали на стіну. Це означало, що хліборобський сезон завершився. У клопотах і турботах непомітно спливало літо — вінець хліборобського року. 

    До речі, наші пращури після впровадження християнства в серпні готувалися до новолітування.  З цього приводу казали: «З’явився жита вінець — прийшов  року кінець». Але про відпочинок селянам ще рано думати. Настигала пора осінньої  оранки, щоб закласти міцну основу для майбутнього врожаю. Недарма мовиться, що літо днем красне. 

     Виконай завдання Питайлика.  Знайди в тексті відповіді на запитання. 

1) Чому червень оголошено місяцем тиші й спокою? 

2) Що характерно для другого місяця літа? 

3) Коли хлібороби готуються до виходу в поле? 

4) На які періоди поділяють жнива?

вівторок, 24 травня 2022 р.

Прочитати текст


 У полоні Пухирника 

Босмінка ніяк не могла заспокоїтися: —  Ну й смішно ж тебе звуть! Пузанчик!.. Жучок хотів образитися, але згадав, що вони ж тепер друзі, розсміявся й собі: 37 —  Авжеж, Пузанчик. Що вдієш, коли маєш таке кругленьке черевц е! Босмінка розповіла про свою біду. —  Мама, кажеш, і тато? — перепитав Пузанчик. — Та їх, мабуть, течі я понесла. Пуст е, знайдемо!.. Босмінка повеселішала. Оце справді друг! Попоївши, вони рушили в дорогу. Пузанчик перший помітив на поверхні води тонесеньку трісочку. Її повільно несло за течі єю. —  Під’їдемо? — запропонував Пузанчик. Вони видерлися на трісочку й умостилися на ній. Пузанчик на передньому кінці трісочки ніс дозор. Босмінка, спустивши у воду хоботок, правила ним, ніби веслом. Незабаром їх прибило до берега. Трісочка застряла між рослинами, і хоч як силкувалися друзі зіпхнути її, це їм не вдалося. —  Доведеться пливти своїм ходом, — із жалем промовив Пузанчик. Вони рушили далі, роздивляючись на всі боки: чи не видно десь Босмінчиних батьків? Коло берега Босмінка помітила якусь дивну пухнасту рослину. На ній було безліч вузеньких листочків, з-поміж яких голубіли прозорі пухирці. Нічого не підозрюючи, Босмінка підпливла до одного пухирця й заход илася оглядати його. Її увагу привернули малюсінькі дверцята. Босмінка обережно штовхнула їх — і провалилася в темряву. —  Ой-ой-ой… — пролунав її відчайдушний писк. — Пухирник!!! 38 Пухирник… Рослина-хижак, рослина-пастка! Босмінку чекала неминуча загибель. Пузанчик заметушився, не знаючи, що робити, як урятувати друга. Нарешті придумав! Він квапл иво попрямував до берега. Але вибратися з води було не просто. Берег у цьому місці був гл инястий, слизьк ий, і Пузанчик раз у раз зривався та падав у затоку. Та ось він помітив очерет ину. Кілька листків нависали над берегом. Пузанчик видерся на один і стрибнув на землю. Невдовзі він знайшов те, що шукав. Під старою сосною лежала міцна довга голка. Сяк-так завдавши її на плечі, Пузанчик поспішив назад. От і берег. Жучок ліг на свою тверду, гладеньку спинку і з’їхав у затоку. І тут виявилося, що легк а суха голка не тоне. Що тільки Пузанчик не робив: лягав на голку зверху, повисав на ній, наче на турніку… Тоді Пузанчик здогадався: він ухопив неслухняну голку за кінчик — і потяг під воду. Швидше! Кілька дужих гребків — і Пузанчик побачив Пухирника. Виставив голку вперед, ніби списа, і, улюлюкаючи, помчав на ворога. У полоні в Пухирника Босмінка відчувала, що задихається… Раптом над головою щось тріснуло — і Босмінка побачила перед собою соснову голку. Хтось зовні роздирав нею пухирець. 39 Ще трохи — й утворилася здоровенна дірка, через яку Босмінка кинулася на волю.

четвер, 19 травня 2022 р.

День вишиванки

 Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. 












пʼятниця, 13 травня 2022 р.

Всесвітній День кульбабки

 13 травня світ відзначає Всесвітній день кульбаби.

Існує така думка, що походження свята, яке присвячене «шматочку травневого сонечка» - кульбабі, сягає своїм корінням у французьке місто Оі, в якому з такої корисної рослини готують безліч різних страв. Наприклад, салат, варення, супи, борщі, муси, сир і навіть хліб. Взагалі, кульбаба здавна використовувалася в їжу різними народами. Її вживали перші поселенці на Американському континенті. Більшість народів вважають кульбабу бур'яном, а в Китаї її називають овочем, оскільки тут її дуже часто використовують у приготуванні.











четвер, 12 травня 2022 р.

Діагностична робота "Будова слова" 2 клас

 ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ

Розуміння тексту "Розбишака"

 Прочитай текст

Задирака

Взимку, коли нахурделило багато снігу і запекли тріскучі морози, Сашко прилаштував на балконі годівничку для птахів. І почали прилітати до корму горобці, синички, снігурі. Хлопчик підсипав їм зерна чи крупи, а для синичок мама інколи давала шматочок несолоного сала. Та якось Сашко помітив, що до годівнички занадився рудий крикливий горобець. Ото зненацька, ніби з неба, впаде до корму, і давай усіх відганяти, наче якийсь ненажера.

— І чого він такий задиркуватий? — питає у мами Сашко.

— Бо невихований, — сказала мама, дивлячись на розбишаку.

А той все кричить, стрибає, тріпоче крильцями.

— Господарює, наче то його власна годівничка, — дивується Сашко. — Аж мені за нього соромно.

Порозганяв розбишака пташок від годівнички, а тоді сам заходився біля смачненького пшонця. І так жадібно дзьобав, що забув про все на світі. А тим часом із сусіднього балкона вже тихенько підкрадався по бильцях здоровенний рябий кіт. Він на мить зачаївся, а тоді як стрибне! І хап задираку за хвоста, аж пір’я з нього полетіло. Та розбишаці вдалося випурхнути з котових лап на високе дерево.

Сидить і озирається від переляку, стріпує пір’ячком. От лише замість хвоста у нього лишилося тільки три пір’їнки стирчати. Ото не задавайся!.. (186 слів)

Андрій Бондарчук

ВИКОНАЙ ЗАВДАННЯ